tlog@tlog.com.tr (0212) 888 1 888

  • tr
  • us

TIR SİSTEMİ

1) TIR karnesi kullanmak için ne yapmam gerekir?

TIR karnesi kullanmak için ikamet ettiğiniz ülkenin Kefil kuruluşuna üye olmak ve TIR Sözleşmesi şartları uyarınca TIR sistemine kabul edilmeniz gerekmektedir.

2) TIR sözleşmesine taraf ülke ile TIR Sözleşmesini uygulayan ülke arasında fark var mıdır?

Evet. TIR sözleşmesine taraf ülke, TIR Sözleşmesini imzalayan ülkedir. TIR Sözleşmesini uygulayan ülke ise Sözleşmeye taraf, TIR karnesi veren ve garanti eden kuruluşa sahip ve Gümrük Makamları TIR işlemi yapabilen ülkedir.

3) TIR Karnesi kapsamında kaç ülkeden geçiş yapabilirim?

2 ülke ile 10 ülke arasında. 2 ülke arasındaki geçiş işlemi için 4 yapraklı bir TIR karnesi kullanılır. Ayrıca 6 yapraklı bir TIR karnesi ile 3, 14 yapraklı bir TIR karnesi ile 7 ve 20 yapraklı bir TIR karnesi ile 10 ülkeden geçiş yetkiniz vardır.

4) TIR işlemi tamamlandıktan sonra kullanılmış TIR karneleri ne yapılır?

TIR karneleri her zaman IRU nun mülkiyetinde kalır. Varış Gümrüğünde Karne sonlandırıldığında, karne sahibi karneyi bağlı bulunduğu Oda ya iade eder. Kefil Kuruluş bu karneleri kontrol edilmek ve arşivlenmek üzere IRU ya gönderir.

5) Birden fazla Gümrükten eşya yüklenebilir ya da boşaltılabilir mi?

Evet. Yükleme ve boşaltma işlemleri toplamı 4ü geçmeyecek şekilde eşyalar, birkaç gümrükten yüklenebilir ya da boşaltılabilir (kısmi boşaltma ya da yükleme).

6) Gümrükler "Triptik" gibi TIR prosedüründe seyahat eden aracın geçici ihracatını içeren özel Gümrük belgelerine ihtiyaç duyarlar mı?

Hayır.

7) Bir TIR Karnesinin birkaç aracı birlikte kapsaması mümkün müdür?

Evet.

8) Eğer seyahatin bir kısmı deniz veya tren yolunda geçiyorsa TIR karnesi muhteviyatı eşyalar nasıl denetlenir?

TIR karnesi kısmi deniz ve tren yolunu da içeren karayolu geçiş hareketlerinde kullanılabilir. Deniz veya tren yolu ile taşıma süresince TIR karnesi askıya alınır. TIR Karnesi özetleri yeniden karayolu ile taşımanın başladığı TIR geçiş işlemlerinin yapılabildiği ilk gümrükte kontrol edilir.

9) Gümrük TIR aracı için ekstra garanti talep edebilir mi?

Hayır. Belirli ülkeler TIR Karnesi muhteviyatı eşyanın dağıtımından sonra TIR ın boş dönebilmesi için "triptik" isteyebilir.

10) Gümrükler TIR eşyası için ekstra garanti talep edebilir mi?

Hayır. Eğer gümrük TIR eşyası için ek bir garanti isterse, karne sahibi danışmak için karne veren kuruluşa başvurur.